KLÁŠTER ČOKOVAC
Benediktinský klášter sv. Kosmy a Damiána se nachází na kopci Čokovac, 2 km severozápadně od městečka Tkon na ostrově Pašman. Název „Ćokovac“ pochází od slova „cok“, což v místním dialektu je název ptáčka – „kos“. Byl postaven biogradským biskup Theodorikem v roce 1059 na základech raně byzantské pevnosti a starokřesťanského kostela. Po napadení Biogradu v 12. století a zničení Benátčany, benediktínští mniši přicházejí na Čokovac a vybudovali zde nový klášter. V 14. století byl klášter zničen do základů, ale benediktíci ho postavili znovu a kostel přestavili do benátsko-gotického slohu. Mniši ze zničeného kláštera odcházejí s českým králem Karel IV. do Prahy při jeho návratu z Říma, kde byl korunován papežem na Císaře svaté říše římsko-německé. Tito mniši v Praze založili benediktinský hlaholický klášter „Emauzy“, základ pozdější univerzity v Praze.
Kostel zdobí malovaný tkonský gotický krucifix z počátku 15. století, dílo mistra Menegela John de Canalis, studenta Paola Venezianija. V roce 1808 Francouzi benediktinský klášter uzavřeli a poslední benedikt Pletikosić zůstal jako pastor v kostele sv. Tome v Tkonu.
V roce 1964 z Prahy přišel do Tkonu mnich Martin Kirigin a spolu se svým bratrem Benediktem obnovil klášter sv. Kosmy a Damiána. Čokovac poslední aktivní mužský benediktinský klášter v Chorvatsku a světově proslulé hlaholské centrum. Tkonský sborník je chorvatsko-hlaholský rukopis z počátku 16. století, nalezený v Tkonu. Nyní je uložen v akademické knihovně v Záhřebu, má 170 papírových listů a napsanám je drobnou hezkou kursivou – hlaholicí. Napsali ho dva písaři na Ćokovaci a najdeme v něm prezentace, písně, apokrify, kázání a různé záznamy. Některé části mají velmi vysokou uměleckou hodnotu.